«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցը քննարկվել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի ապրիլի 9-ին, Երեւանում: Սահմանվելու են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության, ներմուծման եւ արտահանման, լիցենզավորման, որակի նկատմամբ հսկողության ապահովման, անհրաժեշտ մասնագետների եւ տեխնիկական անձնակազմի պատրաստման գործընթացները, ռազմատեխնիկական ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններին աջակցության, տեղեկությունների փոխանակման եւ պահպանման հետ կապված հարաբերությունները: Համաձայնագրի դրույթների իրագործման նպատակով կողմերի լիազոր մարմիններ են հանդիսանալու Պաշտպանության նախարարությունները, ինչպես նաեւ Հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում ստեղծվելու է ռազմատեխնիկական համագործակցության աշխատանքային խումբ: Հիմնական կարգավորումները ներկայացնելիս նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի անդամ Գուրգեն Մելքոնյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել համաձայնագրի վավերացմանը:
Հաջորդ կարգավորմամբ առաջարկվում է օրենսդրական նախադրյալներ ստեղծել պարեկային ծառայության կազմում ջրային պարեկային ծառայության մասնագիտացված ստորաբաժանման ստեղծման համար: Կնախատեսվեն նաեւ լիազորություններ, որ կառույցն իր ֆունկցիաների իրականացման շրջանակում պրոֆեսիոնալ աշխատի եւ իրավաչափ միջամտություն ցուցաբերի: «Ոստիկանության մասին» եւ «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքներում փոփոխությունները ներկայացնելով՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ռեժիմում ներկայացվել են տեխնիկական առաջարկներ:

At June 7 sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security, the issue of ratification of the Agreement on Military-Technical Cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Czech Republic was discussed. The Agreement was signed in Yerevan, on 9 April 2019. The directions of cooperation in the military-technical sphere will be established, which include the processes of production of goods of military significance, the import and export, licensing, ensuring control towards quality, training of necessary and technical staff, the support to the organizations carrying out activity in the military-technical sphere, the relations on exchange of and preservation of information. The Ministries of Defense will be competent bodies of the parties for implementing the provisions of the Agreement, as well as a Working Group on Military-Technical Cooperation will be created within the framework of the Inter-Governmental Commission on Armenian-Czech Economic Cooperation. The RA Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan noted presenting main regulations.
In his co-report the Committee member Gurgen Melkonyan proposed the attendees to vote for the ratification of the Agreement.